kidologlogo

Neden Bazı İlişkiler Bir Dargın Bir Barışık Yaşanır?

Bir Dargın Bir Barışık İlişki'nin Sebepleri Nedir?

*Aslında burada çocukken nasıl bir evde büyüdüğümüz epey etkili. Kavganın tartışmanın olağan olduğu, tansiyonun ne zaman yükseleceğinin belli olmadığı bir evde büyüdüysek; çocukken çok korksak bile yetişkin olduğumuzda da ilişkinin böyle yaşanması gerekiyormuş gibi hissedip buna göre davranabiliriz. Bizim için tanıdık olan odur. 

*İlişki durağanlaştığı an bize ürkütücü gelir ve neden yaptığımızın farkında olmadan tansiyonu yükseltebiliriz. Sonradan düşündüğümüzde incir çekirdeğini doldurmayan meseleler bizim için büyük tartışmalara dönüşür, bir gün konuşur 3 gün küs kalırız her tartışmadan sonra ayrılık kararı alır ama 5 gün sonra bir daha başa döneriz. 

*Çünkü aslında ilişki içinde düşünmeden ve otomatik davranıyoruzdur. 

*Farkında değilizdir ama yetişirken gözümüzün önünde nasıl bir ilişki varsa biz de öyle bir ilişki yaşıyoruzdur. Bir düşünebilsek o an bu davranışların bize hiçbir getirisi olmayacağını, bu tutarsızlığın ne bize ne karşımızdakine uzun vadede iyi gelmeyeceğini bunları yapmaktan kaçınırız belki ama dedim ya bunlar zaten bizim otomatiğe alınmış davranışlarımızdır. 

*Üstüne düşünmedikçe, bize ilmek ilmek işlenmiş bu kodlar için başka çözüm yolları bulunmadıkça da otomatikte kalırlar. 

*Öte yandan yaştan bağımsız olarak bir ilişki yaşama olgunluğunda değilsek, kendimizi tanımaktan çok uzaksak; kendimize dair farkındalığımız yetersizse ilişkide ne yapacağımızı bilemiyor da olabiliriz. 

580996

Kişi Okudu

İlknur Kardaş
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.