kidologlogo

Mindfulness Gerçekten Etkili Mi?

Mindfulness kavramı son yılların en çok merak edilen kavramlarından birisidir. Temel çıkış noktası Budist felsefe kökenli olsa da Mindfulness; bir din ya da öğreti değildir. İnsan ırkı olarak biyolojik doğamıza uzak bir yaşam deneyimi içerisinde hayatımızı sürdürüyoruz. Modern dünyanın hayatımıza katkı sunduğu birçok konfor unsuru olsa da bu hayatı istediğimiz gibi yaşama noktasında zihinsel olarak ciddi bir mücadele veriyoruz.

Bu durum genellikle yüksek stres ve buna bağlı rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. İnsanlar, duygu dünyalarındaki mutluluk ve tatmini dengeleyecek çeşitli ritüelleri de önemsiyor. Ve gerçekten de zaman zaman günlük yaşamın getirdiği hız, sorumluluklar ya da sorunların birazcık dışına çıkabildiğinizde yaşamın şimdiki zamanın büyük bir huzur içinde olduğunu fark edersiniz.

Mindfulness, birçok farklı çalışma ile karıştırılabilmektedir. Öncelikle bu bir olumlama meditasyonu ya da kişisel gelişim programı değildir. Aslında bir farkındalık tekniği de değildir.

Farkındalık; o an yaşamış olduğunuzu deneyimin size ne hissettirdiği ve sizin için ne anlam ifade ettiği üzerine bir gözlemleme ve anlamlandırma çalışmasıdır.Mindfulness; o an gördüğünüz ya da hissettiğiniz herhangi bir şeyi olduğu gibi gözlemlemektir diyebiliriz.

 

Mindfulness ve Günlük Yaşam?

Mindfulness egzersizleri çok sayıda farklı uygulamayı içerebilmektedir. Bu aşamada Mindfulness için bir örnek vererek ilerlesek sanki daha anlaşılır olacak gibi geliyor. Gün içinde her zamanki rutininizle devam ettiğinizi varsayalım. Çeşitli işler, sorumluluklar ve yaşamsal aktiviteleriniz ilerliyor. Bir yere oturdunuz ve kahve içerek birazcık nefes alacaksınız. Kahveyi sipariş ettiğiniz andan itibaren başka hiçbir şeyle ilgilenme ihtiyacınız da yok. Telefonda bir sosyal medya gezintisi ya da bir maile cevap vermeniz gerekmiyor. Oturduğunuz masayla birlikte ortamı görün, havanın esintisini hissedin ve etraftaki sesleri gerçekten duyun. Kahveniz geldiği andan itibaren kahvenin üzerindeki dumanı izleyin, kokusunu içinize çekin ve bir yudum alın. O yudumu içerken bedeninizdeki yolculuğunu da hissedin. Ve, evet ! Oluşan o ilk kahve mutluluğu o anda her şeye bir keyif katmaya başladı. Buradaki deneyim belki her gün hepimizin içtiği bir fincan kahve içmekti. Sizin için anlamı ise o an size özel oluştu ve deneyim haritanıza girdi. Yaşamımız boyunca birçok farkı dönem geçiririz. Mutlu, neşeli, eğlenceli zamanlar olduğu gibi her insanın gergin, üzgün veya güçsüz hissettiği olaylar ve anılar da vardır. Bu anıların her birini geçmişe bakıp değerlendirdiğimizde; her birinin birer deneyim olduğunu ve bize farklı şeyler öğrettiğini görürüz. Ve tüm o geçmiş deneyimler şimdiki zamanda deneyimlemiş olduğunuz şeyleri de anlamanıza yardımcı olur. Minfulness teknikleri ile o an olmakta olan ne varsa, duygu, düşünce veya beden boyutunda, sadece gözlemlemeniz hedeflenir. Yargılamadan, suçlamadan ya da herhangi bir pozitif veya negatif etiket koymadan. Sadece o an yaşadığınız deneyimi objektif bir şekilde gözlemleyin.

 Mindfulness Teknikleri Nelerdir?

Mindfulness teknikleri birden fazla sayıda teknikten oluşur. Bir arkadaşınız için faydalı olan bir egzersiz sizde aynı etkiyi oluşturmayabilir. Burada farklı egzersiz seçeneklerini deneyimleyerek, size iyi gelen ideal egzersizleri keşfedebilirsiniz.

 *Nefes Üstünde Mindfulness Egzersizi

Bu egzersiz oturarak ve nefes alıp verme anında nefesinizdeki değişimi, kalitesini fark ederek yaşamın doğal akışı içinde kendinize dair şeyler keşfedebilirsiniz. Sanki bir denizdeki dalgaların dansı gibi nefesinizin akışı da sürekli değişir. Hayatın akışı içindeki durum ya da olaylarla savaşmak yerine onların bir parçası olma deneyimini hissedersiniz.

 *Duyular Üzerinde Mindfulness Egzersizi

İnsan bedeni nefesle ilişkili olarak oluşan çeşitli duyguların belli duyu organları üzerindeki etkisine ev sahipliği yapar. Duyular üstündeki egzersizlerde korku, kaygı ya da mutluluk gibi hislerin vücudunuzun hangi duyusunda konumlandığını fark edersiniz. Akışta olmanın ve nefesle birlikte gerçekleşen dalgalanmaların içerisinde direnç oluşturmadığınızda; duyularınızdaki yüklerin kendiliğinden bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini fark edebilirsiniz.

 *Düşünceler ve Duygular Üstünde Mindfulness Egzersizi

Duyular ve nefes üstündeki egzersizlerden sonra bu aşamada düşünce dünyanız ve duygularınız üzerinde de akışın yarattığı değişime izin verebilirsiniz.

 Mindfulness egzersizlerinin genel faydalarını da özetlemek istiyoruz.

-Ezbere Yaşamaktan Özgürleşmeye başlayabilirsiniz.

-Geçmiş ya da geleceğin oluşturduğu etki yerine; şimdinin hediyeleriyle tanışırsınız.

-Doğayla uyum içinde olmanıza yardımcı olur.

-Yaşamınızı kolaylıkla sadeleştirebilirsiniz.

 

Hayatınızı, doğanın akışı ile uyumlu bir şekilde her yeni günde tazelenerek yaşamanızı diliyoruz.

337359

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.