kidologlogo

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 

Hepimiz yemek yedikten veya içtikten sonra zaman zaman mide bulantısı ve hazımsızlık hissetmişizdir. Mide bulantısına ne iyi gelir kapsamında bu durum genellikle bir endişe nedeni değildir. Semptomları ev ilaçları kullanılarak rahatlıkla tedavi edilebilir.

Mide rahatsızlığı ve bulantısının yaygın belirtileri şunlardır:

Mide ekşimesi veya asit reflü, karın şişliği, gazlar, bazen acı veya bozulmuş bir tada sahip bir sıvı veya yiyecek kalıntısı getiren geğirme gibi nedenler bulantıya sebep olabilir.

Bu yazıda, mide rahatsızlığını ve bulantısını gidermek için en popüler ev ilaçlarından bazılarını değerlendireceğiz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapılması Gerekenler Mide Bulantısını Gidermek İçin Popüler Ev İlaçları

Vücudun, yiyeceklerden besinleri iyi bir biçimde emmek ve sindirmek için sıvılar ile suya ihtiyacı vardır. Susuz olunması hazmı zor ve az etkili hale getirir, bu da mide rahatsızlığı ve bulantı olasılığını artırır. Bunun önüne geçmek için mide bulantısına ne iyi gelir kapsamında sık sık su tüketilebilir.

Suyun yaklaşık %20'si yiyeceklerden, kalanı ise içeceklerden gelir. Çoğu insan için iyi bir vücuda sahip olmak, günde yaklaşık 8 bardak veya daha fazla su içmeyi gerektirir. Küçük çocukların yetişkinlerden biraz daha az suya ihtiyacı vardır.

Sindirim sorunları olanlar için, daha fazla susuz kalabilir. İshal ve kusma ve çok hızlı dehidrasyona sebep olabilir, bu sebeple ilgili semptomları olan kişiler mide bulantısına ne iyi gelir kapsamında su içmeye devam etmelidir.Bulantı Olmaması için Yatmaktan Kaçının

Vücut yatay olduğunda, mide asitlerinin geri dönme ve yükselme olasılığı daha yüksektir. Bu da mide ekşimesine neden olur. Mide rahatsızlığı olan kişiler, mide bulantısına ne iyi gelir kapsamında geçene kadar en az birkaç saat yatmaktan kaçınmalıdır. Yatmak zorunda olanlar, ideal olarak 30 derecelik açıyla baş, boyun ve üst göğsü desteklemek için yastık kullanmalıdır.

Ilık bir küvet banyosu yapın veya bir ısınma torbası kullanın. Isı gergin kasları gevşetebilir ve sindirimi kolaylaştırabilir, sıcak küvet banyosu yapmak mide rahatsızlığı semptomlarını iyileştirmeye fayda sağlayabilir. Mide üstüne ılıklaşana kadar bir sıcak su torbası ile sıcak kompres uygulamak da faydalı olabilir. Tekrarlı aralıklar ile uygulanabilir.Mide Bulantısı için Nane Kullanımı

Nanedeki mentol, nefesi iyileştirmenin yanı sıra kusma, bulantı ve ishali önlemek, bağırsaklardaki kas spazmlarını azaltmak, acıyı hafifletmek gibi konularda da yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Araştırmacılar, İran, Pakistan ve Hindistan'da hazımsızlık, gaz, bulantı ve ishal için geleneksel bir tedavi olarak naneyi keşfetmiştir.

Nane yaprakları hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketime uygundur. Geleneksel olarak insanlar çay için nane bitkisini kaynatırlar. Bu bitkinin yapraklarının tozunu diğer çaylar, içecekler veya yiyeceklerle sıkmak veya karıştırmak da mümkündür. Bu nedenle nane emmek pek çok kişide mide bulantısına iyi gelir.

Uzman desteği almak için tıklayın

334608

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

TR

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.