kidologlogo

Meme Ucu Yaraları Neden Olur?

Meme ucu yaraları genellikle emzirme pozisyonunun yanlış olduğu zamanlarda oluşan yaralardır. Bunun yanı sıra sürekli olarak ıslayıp kendi kendine kuruyan meme uçları da nemini kaybedip çatlayabilir. Yanlış emzirmenin yanı sıra bakım yapmamakta meme ucu yaraları oluşumuna davetiye çıkarır.

Yanlış emzirme pozisyonunda bebek emme sırasında dilini geri doğru çeker ve ağzına süt geldiği takdirde meme emmeyi yanlış bir şekilde deneyimlemiş olur. Bu yanlış şekilde emme denemeleri sonucunda da meme tahriş olmaya hatta kanamaya başlar. Emzirme süreci bu yüzden çok zorlu geçebilir. 

Emzirme DanışmanıMeme Ucu Yaralarına Ne İyi Gelir?

Eğer meme ucunuz emzirme sırasında sızlamaya başladıysa ve siz emzirmekten kaçınmaya başladıysanız meme ucu yaraları ciddi bir hal almadan önce önüne geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde emzirme eylemi sizin için çok acı ve dayanılmaz bir hal alacaktır.

Memeden Kesme Nedir? Neler Yapılmalı

Bebeğinizin emzirme vakti geldiğinde, emzirmeden önce meme ucunuza ılık bir bez ile kompres yapmak gerginleşen ve aşırı kuruyan meme ucunuza iyi gelecektir. Göğüs pedleri kullanmakta sizin için kurtarıcı bir çözüm olabilir fakat süt sızıntılarından dolayı göğüs pedlerini sık sık değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede hem meme ucunuzu temiz tutmuş hem de yara oluşumu açısından onu korumuş olursunuz.

Aksi takdirde emzirme işlemi siz ve bebeğiniz arasındaki paylaşımdan çok sadece sizin için büyük bir ızdıraba dönüşecektir. Bu yüzden ciddi yara oluşumlarından önce önlem almak çok önemlidir. İltihap kapan, kabuk tutan ve kanayan meme uçları hem sizin hem de bebeğiniz için hoş bir sonuç olmayacaktır.Meme Ucu Yaraları İçin Özel Üretilmiş Kremler Kullanışlı Olabilir

Bunların yanı sıra meme ucu yaraları ile ilgili üretilen çeşitli kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremler tamamen bu yaralar için üretilmiş olmalıdır çünkü bu sayede bu kremleri kullandığınızda ne sütünüze ne de bebeğinize zararı dokunur. Tamamen bu yaralar için üretilmiş olan kremler sayesinde daha rahat bir emzirme dönemi geçirmeniz de mümkündür. Bu yaraları geçirmenin pek çok bitkisel çözümü de bulunmaktadır.

Doktorunuza danışarak bu bitkisel çözümleri de deneyimleyebilirsiniz. Hem çocuğunuzun hem de sizin rahat ve konforlu bir emzirme dönemi geçirmeniz birlikte kuracağınız dünya için oldukça önemlidir. Emzirme dönemi anne ve çocuk bağını pekiştiren bir dönemdir. Bu dönemde acı çekmeniz sizi olduğu kadar çocuğunuzu da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Genel Olarak Meme Ucu Neden Acır?

Başlıca yanlış emzirme pozisyonu, memeyi yanlış tutuş ve yanlış sütyen kullanımı bu soruya örnek cevaplar olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra meme uçlarının sorunlu olmasından kaynaklı olarak emzirme sorunları ile karşılaşılabilir.

Düz meme uçları, şişik ve batık meme uçları da sizin bebeğinizi emzirmenizi zorlaştıran unsurlardan biridir. Böyle durumlarda size ekstra yardımcı olabilecek, meme ucunuzu ortaya çıkarabilecek çeşitli cihazlardan gönül rahatlığıyla faydalanmanız mümkündür. 

 

353772

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.