kidologlogo

Hamilelikte Avokado

Halk arasında “Amerikan armudu” olarak da bilinen avokadonun faydalarını önceki yazılarımızda sık sık dile getirdik. İçinde çok fazla vitamin ve mineral bulunan avokado vücutta birçok hastalığın önlenmesinde ya da vücut direncini arttırmada adeta biçilmiş kaftan. Her ne kadar faydalı da olsa özellikle hamilelik gibi önemli konularda bireyler son derece hassas davranmalıdır. Bu sebeple avokadonun hamilelikte faydaları nelerdir? Hamilelikte avokado nasıl tüketilmelidir? Gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye ve annelerimizi ya da anne adaylarımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Hamilelikte Avokado Faydaları Nelerdir?

Hamilelik, faydalı ama bir o kadar da tadı güzel yiyeceklerle geçirilmesi gereken uzun soluklu bir süreçtir. Kremalı tada sahip olan ve armut biçimli olan avokado, içerisinde çeşitli mineraller ve vitaminler bakımından zengin olduğu için tam da söylediğimiz hem faydalı hem de lezzetli statüsüne giren bir yiyecektir.

Hamilelik döneminde kadınların kemiklerinin daha güçlü olması gereklidir ve biyolojik olarak bu dönemde kalsiyum ihtiyaçları artmaktadır. Bu sebeple de bu dönemi kalsiyum bakımından zengin gıdalarla geçirmek anneler için oldukça önemlidir. Avokado da içerdiği kalsiyum miktarı açısından oldukça zengindir. Bu nedenle gebelik dönemlerinde düzenli olarak tüketilmelidir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi avokado bünyesinde çok çeşitli vitamin ve mineraller barındırmaktadır. Bunlar; E, C, K, B-1, B-2 ve B-6 olarak sıralanabilir. Bünyesinde bu vitaminleri barındıran avokado bu özelliği sayesinde hamile olan annemizin vitamin ve mineral ihtiyaçlarını bol bol karşılamakta ve bunun yanında hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantılarını minimuma indirmektedir. Bunun yanında iyi bir folik asit kaynağı olan avokado, annenin ve bebeğin kemik sağlığını korur. Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan avokado bunun yanı sıra zihinsel olarak da depresyon ve uykusuzluğa ilaç gibidir.


Hamilelik sürecinde annede oluşabilecek demir eksikliği için de avokado yemek oldukça önemli olmaktadır. Çünkü demir açısından zengin olan avokado, kansızlığı önler; lifli yapısıyla da mide ve bağırsaklara iyi gelerek sindirimi rahatlatır.

Hamilelik süresinde avokadonun faydaları say say bitmez. Bir diğer faydası da içinde bulunan potasyum sayesinde bacaklara giren kramplara iyi gelmesidir. Hamilelik sürecinde annelerin sıkça şikâyet ettiği durumlardan olan bacak krampları bu sayede bir nebze rahatlamaktadır.

Avokado sadece tüketicisi olan anneye faydalı değildir. Annelerin en değerlisi yavrularının da beyin gelişimine içerdiği niasin, demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum mineralleri ile destek sağlamaktadır. Bir yandan da hamilelik döneminde dengesizleşen kolesterol ve şeker dengesini de sağlamaktadır.

Hamilelik döneminin en belirgin olaylarından birisi de kilodur. Her kadın bu dönemde kilo almaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kilonun sağlıklı alımıdır. Çünkü hamilelikten en fazla bir sene sonra anne, eski kilosuna dönebilmelidir. Bu bağlamda sağlıklı yağlar içeren avokado, sağlıklı kilo alma noktasında size yardımcı olabilmektedir.

Besin değerleri dışında emilimi de arttıran avokado, hamilelik döneminde tüketilen besinlerin emilimini de hızlandırarak annelere destek olan ve bu sebeple sıkça tüketilmesi gereken besinlerdendir.


Avokadonun yumurtalıklara faydaları nelerdir?

Doğanın bizlere işaretleri malumunuz. Meyve ya da sebzelerin benzedikleri organa iyi geldiğini sık sık okumuşsunuzdur. Buradan yola çıkarsak avokadonun da benzediği rahim ve bebek için faydalı olmaması düşünülemezdi. İçerisinde oldukça sağlıklı yağ bulunduran avokado araştırmalara konu oldu. Harvard Üniversitesi’nin 147 kadınla yaptığı araştırma sonucunda ise avokado kullanan ya da Akdeniz usulü beslenen kadınların doğurganlığında artış gözlendi. Bu sebeple yumurtalıkları daha iyi çalıştıran avokado doğurganlığı arttırmaktadır.

Avokadonun rahme faydaları neler?

Avokadonun rahime benzerliği ile dikkat çeken bir meyvedir. Avokadonun yenmesi için dalında 9 ay kalması gerekir, bir bebeğin de anne karnında doğmadan önce 9 ay kalması gerekmektedir. Rahim ve yumurtalıklar üzerinde avokadonun koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.

Bu tropikal meyve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlamakta ve hormonların dengesini düzenlemektedir. Avokado iyi bir enerji kaynağıdır. İçerisinde bol lif bulundurduğundan dolayı hem tok tutar hem de sindirim sistemini düzenler.

Hamile kalmak için avokado neden tüketilmeli?


İçinde bulunan sağlıklı yağlar sayesinde yumurtalıkları düzenli olarak çalıştıran ve sağlığını koruyan avokado, düzenli kullanıldığında doğurganlığı arttırmaktadır. Bu sebeple hamile kalmak isteyen bireylerin düzenli avokado tüketmesi sonucunda bu şansının artacağı Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucunda keşfedilmiştir.

Avokado Hamilelikte Zararlı mı?

Avokado adet düzensizliği ve adet sancısı yaşayan kadınların yardımcısı olmaktadır. Rahim kanserine yakalanma riskini düzenli avokado tüketerek düşürmek mümkündür. Avokadonun metabolizmayı hızlandırma etkisi olduğundan dolayı hızlı kilo vermede etkilidir.

Hamilelik sırasında ise avokadonun içerisinde barındırdığı folik asit sayesinde bebeğinizin gelişimi sağlıklı olur. Avokado hamilelik sonrası anne sütünü arttırma etkisi bulunmaktadır.

Bunlar yanında annenin bebeğin yeterli gelişimi için gebelik dönemi boyunca sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerekir. Bu sebeple avokado besin değerleri ile hamilelik sürecinde ham annenin hem de bebeğin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Hamileliğin ilk üç ayında folik asit seviyelerini dengeler. Folik asit bebeğin sinir sisteminin gelişmesi için son derece önemlidir. Bunlarla beraber hamilelik döneminde annede oluşan yorgunluk, halsizlik, depresyon ve ruh hali değişimleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

Demir seviyelerini de dengelen avokado hamilelik döneminde gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Hamilelikte Avokado Ne Kadar Yenmeli?

Anneye ve bebeğe oldukça faydalı olan avokado hamilelikte ne kadar tüketilmeli sorusu bu anlattıklarımız ışığında önem kazanmaktadır. Her ne kadar faydası saymakla bitmez olsa da avokadonun miktarı ayarlanmalı ve aşırısının zararlı olabileceği, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabileceği unutulmalıdır. Bu sebeple avokado hamilelik döneminde hem oluşacak demir eksikliğinden doğan anemileri gidermede hem de ruhsal değişimlere olan olumlu etkileriyle günde 1-2 dilimdir. Bunun yanında emzirme dönemlerinde bazen sütü azaltabildiği için doktora danışılması gerekmektedir. Çok tüketildiği durumlarda ise yan etkileri;

 

  • Sütün azalması,
  • Anne emzirme döneminde çok tüketmişse bebekte karın ağrıları,
  • Meme bezlerini zarara uğratması,
  • Kilo almaya neden olması gibi durumlar oluşabilir.


Hamilelikte Avokado Nasıl Tüketilmeli?

 

Hamilelikte, avokado tüketecek anneyeler daha çok avokadoyu yumuşak haldeyken tüketmelidir. Düz olarak dilimlenebileceği gibi salatalar; et, tavuk ve mantar gibi yemeklerin içinde de tüketilebilir. Bunlar yanında çeşitli avokado tarifleri öğrenerek avokado tüketiminde çeşitliliği arttırabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, avokadonun miktarını doğru ayarlamak ve anneye ya da bebeğe zarar verecek miktarda yememektir.

 

119610

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

TR

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.