kidologlogo

Hamile Koçluğu Nedir?

Hamile olmak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalık kadın olmanın bir özelliği ve hassasiyetidir. Hamile kalmak, kadınların erkeklerden farklı olarak yaşayacağı özel durumlardan bir tanesini ifade eder. Bu nedenle hamile olan kadınların bu özel duruma uygun olarak hareket etmeleri gerekir. Ancak her kadın bu durumda mantıklı ve çok fazla bilinçli davranamayabilir.

Hamile olma durumunda bir desteğe, bir yardıma ve bilgi birikimi olan tecrübeli bir kişiye ihtiyacı olabilir. Hamile koçluğu nedir? konusu bu noktada devreye girer. Hamile koçluğu hamilelik başlangıcından itibaren kadına doğum konusunda bilgi verme ve bu anlamda eğitim alma adına yapılmış olan bir çalışmadır.Hamile Koçluğunu Kimler Yapıyor?

Hamile kadınlar bebeklerini kucaklarına alma düşüncesiyle oldukça heyecanlı bir bekleyiş yaşarlar. Bu nedenle bazı durumlarda ne yapacaklarını bilemezler. Hamile koçluğu nedir?  sorusu ise bu günler için sorulacak sorulardan bir tanesidir. Hamile koçu olan kişi, hamile olunan ve doğum sonrası sürecinde anneye her konuda eşlik edecek ve destek olacaktır.

Hamile koçu olan kişi bu konuyu bilen ve bu konuda ihtisası bulunan hemşireler olacaktır. Doğum ya da hamile koçu anneye sağlık, nefes eğitimi yapma, egzersiz yapma, beslenme ve hamilelik döneminde spor yapma gibi konularda yardım eden kişidir. 

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Uykunun Rolü Ve Önemi Hamilelik Koçunun Görevi Nedir?

Hamilelik koçu hamile olan kadına yardımcı olan kişidir. Hamile koçluğu nedir?  konusunda bilgi edinmek isteyenlere verilmesi gereken en doğru cevap doğum dönemini ve hamilelik dönemini sorunsuz geçirmeye yardımcı olacak kişi de denilebilir.

Doğum sırasında doğum koçu olan kişi anneye masaj yapacak, nasıl giyinmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunacaktır. Aynı zamanda lohusalık sürecinde de anneye destek olacaktır. Anne sütü ve beslenme önerileri sunacak, bebeğin nasıl emzirilmesi gerektiğini anlatacak ve bebek bakımı konularında anneye destek sağlayacaktır. 

İlginizi çekebilir: Hamile Yogasının Faydaları ve ZararlarıHamile Koçluğu Hizmeti Almanın Önemi

Hamile olan her kadının hamile koçluğu eğitimi alması son derece yararlı sonuçları ortaya çıkarır. Her anne bebek bakımı veya kendine bakma konusunda aynı bilinç ve bilgi birikimine sahip değildir. Birçok kadın hamile kaldığında kendisinden yaşça büyük olan annelerden bilgi edinmek ister. Hamile koçluğu nedir? sorusunun önemi bu noktada daha çok önem kazanır. Çünkü tüm anneler yeni doğan bir bebekle ilgilenme ve onun ihtiyaçlarını karşılama yönünde çok başarılı olamayacaktır. Hamile koçu olan kişi bu annelere bebek ile ilgili bilgiler verecek ve anneyi rahatlatacaktır.

Hamile koçluğu hizmeti almak bebek bakım ve sağlığı adına son derece önemlidir. Bir bebekle nasıl ilgilenilmesi gerektiği, ona nasıl bakım yapılacağı, nasıl yemek yedirileceği, bezinin nasıl değiştirileceği, nasıl uyutulması gerektiği gibi konular çok da basit konular değildir. Bu bakımdan hamile koçluğu hizmeti almak anneye yardımcı olan ve destek niteliği taşıyan bir hizmettir. Bir annenin bebek karşısında yeterli olması için bu hizmete ihtiyaç duyulur.

195812

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.