kidologlogo

Gerontofili Nedir, Gerontofili Belirtileri Nelerdir? 

Gerontofili kime denir sorusunun cevabı kısaca; yaşı yüksek olan insanlara karşı cinsel arzular duyan kişiler şeklindedir. Kendinden yaş anlamında büyük olan kişiler ile cinsel ilişkiye girme isteği bulunan kişilere gerontofili denir. Gerentofili hastalığı; yaşlı insanlara cinsel yönden ilgi duymaktır. Gerontofili kime denir sorusuna ise bu ilgiye sahip olan bireylere gerontofil denilir şeklinde cevap verilebilir. Yaşlılara karşı duyulan arzuların varlığı, cinsel partner seçilmesi ve kişilerin kendinden yaşça büyüklere karşı hayal kurması şeklinde açıklanabilir. 

Gerontofili terimi ilk defa 1982 yılında T. C. Gibbons tarafından ortaya atılır. Aynı zamanda bu sözcük, Yunancadan gelir. Yaşlı birey anlamını taşımayan geron ve sevgi şeklinde tanımlanan philia kelimelerinin birleşimi ile oluşur. Gerontofili; alfamegami ve matronolagnia şeklinde iki türe ayrılır. 

Alfamegami; yaşlı erkeklere karşı duyulan ilgiyi ifade eder. Yaşlı erkek sevene ne denir sorusunun yanıtı şeklindedir. Matronolagnia ise yaşlı kadınlara karşı duyulan cinsel arzular şeklinde tanımlanır. Bu durum söz konusu olduğu zaman aradaki yaş farkı genellikle 35 şeklindedir. Bu kişilerin yaşlılara karşı içsel yaşantılarında karşı koyamadıkları cinsel istek bulunur. Gerontofili neden olur ya da gerontofili sebebi hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak yaş almış kişilerin bakıma muhtaç halde olması, bu isteğin ortaya çıkmasında etkili kabul edilir.Gerontofili Belirtileri ve Semptomları

Gerontofili, pek çok belirti ile kendini gösterebilir. Gerontofilinin ilk belirtileri arasında gençlerin yaşlı kişiler ile cinsel fantezilerini kullanması yer alır. Bu fanteziler; mastürbasyon yaparken ya da uygun olunmayan zamanlarda müdahaleci düşünceler halinde kendini gösterebilir. 

Söz konusu belirtiler arasında kendilerinden çok yaşlı insanlar ile cinsel ilişki yaşayan genç erkek ve kadınlar yer alır. Kimi zaman, bu erotik birleşmelerden romantik ya da çift şekilde bir ilişki dahi gelişebilir.

Gerontofili sorunu yaşayan kişiler, yaşlı bir insanın biriktirdiği para gibi unsurlardan motive olmaz. Bunun yerine yaşlı kişilerin fiziksel varlığı, mevcut kırışıklıkları, eğik duruşu, beyaz saçları ve kırılganlık hissi gibi özellikler tarafından uyarılabilir. Gerontophilia ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır. Ancak, söz konusu durumun gençlik sırasında genel olarak yaşlı insanlarla yaşanan cinsel temastan dolayı kaynaklanabileceğini gösteren birtakım deliller vardır. Gerontophilia, aynı zamanda pedofilinin tersi şeklinde kabul edilir.Gerontofili Bir Cinsel Bozukluk mu Yoksa Cinsel Bir Yönelim mi? 

Parafili; cinsel uyarılma ve orgazm noktasında alışılmadık nesneleri, fiilleri ya da durumları içeren hem tekrarlayıcı hem de yoğun cinsel dürtülerin zorunlu olması ile karakterize halindedir. Parafili denebilmesi için bir kişinin hem zorunlu hem de tekrarlayıcı bazı koşullar kapsamında orgazm olabilmesi gerekir. Aralıklı şekilde yapılan farklı cinsel etkinlikler, çoğunlukla parafili olarak değerlendirilmez.

Semptomları ve belirtileri göz önünde bulundurulduğu zaman gerontofilinin bir parafili şekli olduğunu söylemek mümkündür. Genel olarak bu cinsel rahatsızlık, yaşlı insanlara karşı hem sevgiyi hem de cinsel ilgiyi içerir. Saplantılı karakterler; genç kadınlara ve erkeklere karşı değil; yaşlı insanlara karşı cinsel yönden ilgi duyması gerontofili belirtileri arasında yer alır. 

Gerontofili sorununa; aile büyüklerinin ya da yaş açısından daha büyük olan kişilerin önemli role sahip olduğu kültürlerde sık oranda rastlanır. Yaş açısından büyük olan kadınların tecavüze uğradığı vakalar, çoğu zaman cinayet ya da ölümle sonuçlanır. Gerontofili hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Ancak hasta erkek olduğu zaman, bu durum daha risklidir.Gerontofili Hastalığıyla İlgili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri 

Yaşlıların tüm fiziksel özelliklerinden tahrik olan gerontofil kişiler, bu hastalığın kendilerinde bulunmasından dolayı kaygı duyabilirler. Böyle durumlarda da tedavi olmak isteyebilirler. Bu saplantı ve sapkınlık durumu için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Gerontofilinin özellikle aile büyüklerinin son derece önemli bir role sahip olmasının hakim olduğu kültürlerde daha sık görüldüğüne yönelik bazı çalışmalar mevcuttur.

Gerontophilia sorununun genç kişilerin erken yaşlarında yaşlı bireyler ile geçirdikleri bir cinsel temas dolayısıyla kaynaklanabileceğine dair bazı çalışmaların olduğu görülür. Söz konusu olan eğilim ile ilgili genellikle az sayıda vaka çalışması vardır. Ancak bu teoriyi ortaya koyan T.C. Gibbons’a göre ilgili eğilime sahip kişilerin bilinçdışında da pedofilik eğilimleri barındırdığı düşünülür. Bu kişilerin kendileri için ilgili isteğin sorunlu hale geldiğini düşünmeleri durumunda kaygılanmaları söz konusu olabilir. Bu noktalarda da bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Saplantılı kişilerin bu eğilimler için tedavi alması, büyük önem taşır.Teşhis Yöntemleri

Gerontofili sorununun doğru biçimde saptanabilmesi için ilk önce mevcut problemin arkasında yatan sebeplerin bilinir incelenmesi gerekir. Gerontofiliye sahip kişiler genel olarak yaşantılarının erken dönemlerinde kendilerinden yaşça büyük olan kişiler tarafından şiddete maruz kalmışlardır. 

Anne ve babaları tarafından takdir edilmeyen, aynı zamanda onlar tarafından yetersiz kabul edilen bireyler de çoğu zaman gerontofili olma eğilimindedirler. Ayrıca bu bireyler, çocukluk dönemlerinde de sık sık fiziksel açıdan şiddete maruz kalmış kişiler dahi olabilir. Belirli bir yaşın üzerinde yer alan kişiler, daha kırılgan ve hassas yapıda olabilirler. Bu durum, bazı bireyler için son derece çekici bir hale gelebilir. Yani o kişinin kendi yardımına muhtaç olması ve bağımlı bulunması genotofiliye sahip olan insanları cinsel açıdan uyarabilir.Gerontofili Tedavi Yöntemleri 

Gerontofili bir ruhsal bozukluk mudur sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Genel olarak gerontofili sorunu yaşayan kişiler, cinsel tercihlerini aynı zamanda cinsel kimliklerinin bir parçası şeklinde kabul ederler ve çoğu zaman da bu tercihlerinde son derece sağlıklı bir şekilde hareket ederek karar verirler. Bunların yanı sıra bir kişi gerontophilia hastalığının kendileri için sorunlu konuma gelmesinden endişe edebilir. Bu noktada ise tedaviye ihtiyaç duyulur. Gerontofili problemine uygulanan tedavi yöntemleri kapsamında psikolog, psikoanaliz, davranış terapisi, ilaç terapisi, bilişsel terapi ve hipnoz yöntemi kullanılır. 

Gerontofili; aile büyüklerinin ya da yaş açısından daha büyük olan kişilerin son derece önemli bir rol verildiği kültürlerde daha sık oranda rastlanır. Bunların haricinde farklı psikolojik akımlar için gerontofiliden etkilenen insanlar yaşlı kişi figürünü; koruma, güvenlik ya da refah gibi unsurlar kapsamında ilişkilendirir. Bazı aşırı durumlarda ise söz konusu belirtiler cinsel uyarılmaya ve bu şekilde de parafili sorununa yol açabilir. 

Gerontofili üzerine sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu durumda nedenleri ve sonuçları ya da tedavi yöntemleri gibi konularda çok fazla detaylı bilgiye ulaşılamamasına neden olmaktadır.

 

660919

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.