kidologlogo

Erotomani Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Kişilik bozuklukları olarak bilinen erotomani, kişilerde ulaşılması zor bir aşkın düşüncesi olarak gözlemlenir. Kişinin kendisinden daha yüksek bir statüye sahip olan kişinin ona âşık olduğunu ve onu her zaman önemsediğini düşünür. Genellikle şarkıcı, sanatçı gibi ulaşılması zor kişilerle ilişki yaşadığını düşünen kişi de kısa süre içerisinde kişilik bozuklukları gözlemlenir. Bu düşünceye kapılan kişilerde takıntılık saplanmış düzeyde gözlemlenebilir.

Önemli ya da ünlü bir kişinin kendisine hayranlık duyduğunu ve onunla büyük bir aşk yaşadığını düşünen kişinin bu takıntılı ruh hali çevresinde olumsuz etkilere neden olabilir. Büyük bir aşk inancına sahip olması ile birlikte kendisinde büyük bir gururu taşır. Karşılıksız olarak gözlemlenen bu aşkta kişi kendisinin çok fazla sevildiğini ve farklı duyguları kendi içerisinde barındırdığının farkında değildir.

İlginizi çekebilir: Bipolar BozuklukErotomanin Sebepleri Nelerdir?

Bir akıl rahatsızlığı olarak bilinen erotomani, birçok kişide gözlemlenen psikiyatrik rahatsızlıklardan birisidir. Gündelik hayatta çok fazla önemsenmeyen kişiler farklı boyutlardaki kişilerle aşk yaşadığını düşünerek kendisini gündelik hayatta önemli hissedebilir. Sanrılar ile birlikte bipolar bozukluk olarak bilinen bu hastalık zihinsel bozuklukları beraberinde getirir. Halk arasında platonik yani karşılıksız sevgi olarak da bilinir. Fakat platonik aşkın yanı sıra erotomani kişilerde birçok farklı psikiyatri rahatsızlıkları beraberinde getirir. Kişini görebileceği sanrılarla birlikte zihinsel bozukluklar meydana gelir.

En büyük sebeplerinden birisi ise gündelik hayatta halk arasında pek fazla sevilmeyen ve toplum tarafından dışlanan kişilerle çok fazla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Kişinin zihninde yatan farklı bir rahatsızlığın belirtisi olarak da görülebilir. Sebeplerinin detaylı bir şekilde araştırılması ve psikiyatrik tedaviye başvurulması gerekir.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Nedir?Erotomanin Tedavi Yöntemi Nedir?

Erotomani rahatsızlığı halk arasında platonik olarak adlandırılırsa da ilerleyen boyutlarında kişilerde bipolar bozuklukları beraberinde getirir. Bu hastalığın kısa süre içerisinde tespit edilmesi ve kişilerin tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın sebeplerinin araştırılması ve altında yatan sebebin belirlenmesi için psikiyatri yardımı gerekir. Doktorların tavsiyesine bağlı olarak psikoterapi ile birlikte ilaçların beraberinde kullanılması erotomani rahatsızlığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar. İlaçların doktor tavsiyesi ve doktor kontrollerinde kullanılması önemlidir. En büyük sebeplerinin araştırılması ile birlikte hastalığın kısa süre içerisinde kronik olarak ortaya çıkması da göz önünde bulundurulmalıdır.

İlginizi çekebilir: Bipolar Ne Demek?Erotomanin Belirtileri

Dünya üzerinde daha çok kadınlarda yaygın olarak görülen erotomani, erkeklerde daha az görülür. Fakat erkeklerde görülme şekilleri daha saldırgan bir şekilde ortaya çıkar. Takip etme, saldırma gibi duygularla kişilerde birçok farklı bipolar bozuklukları oluşturabilir. Belirtilerinin kronik ve kısa süre içerisinde ortaya çıkması gözlemlenebilir.

Üst düzey biriyle ilişki yaşadığını düşünen kişi arkadaş çevresine birlikteyiz ama utanıp yanıma gelmiyor gibi sözlerle çevresine bunu inandırmaya çalışabilir. Bu gibi durumlarda hastalığın tedavi edilmesi, çevre duyarlılığına bağlı değişebilir. Kişinin çevresinin duyarlılığına bağlı olarak rahatsızlığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesi sağlanabilir.

655332

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.