kidologlogo

Çocuğa Disiplin Nasıl Verilir?

Disiplinli çocuklar yetiştirmek, her anne babanın hayalidir. Ancak bazı ihmaller ve doğru çocuk yetiştirme adına yapılan hatalar disiplin kavramı olmayan çocukların yetişmesine neden oluyor. Özellikle teknoloji ile iç içe yaşamak zorunda kalan çocuğa disiplin nasıl verilir her ailenin merak ettiği konuların başında geliyor.

Disiplini hayatına en güzel şekilde entegre edebilmiş çocukları bakıldığında ailelerin bu konudaki istikrarı ve sabırlı tavırları dikkat çekiyor. Çelişkiden hoşlanmayan çocuk psikolojisi için tek bir kararda anne ve babanın ortak görüşte olması büyük önem taşıyor.

Disiplinli Çocuk Yetiştirmek İçi Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğuna disiplin vermek ile ceza vermek arasındaki farklılığı ayırt edemeyen ebeveynler bu konuda başarısız oluyor. Disiplini hayatının birçok alanında görmek isteyen anne ve babaların disiplini olumlu davranış eşliğinde çocuğuna empoze etmeleri gerekiyor.

Çocuğu disipline ederken kapasitesi kadar beklentiye girmek söz konusu iken, cezalandırmada çocuğun yapabileceklerinden fazlasını istemek vardır. Bu nedenle çocuğunu iyi tanıyan anne baba olmak, çocuğa disiplin nasıl verilir sorusunun da cevabını bulmak anlamına gelir.

Okul ve sosyal yaşamında disiplinli olması için çocukların kısıtlanması da yapılan diğer yanlışlardan birdir. Deneme yanılma ile birçok şeyin keşfine varacak ve mutlu olacak çocuklara bu fırsatın verilmemesi ters etkiler oluşturur. Çocuğa karşı sabırlı bir yaklaşım sergilerken duyguların açıkça ifade edilmesi d önemlidir. Karşılıklı duyguların açıkça ifade edilmesi disiplin kurallarının hayata daha kolay uygulanmasını sağlayacaktır.

Disiplin Sürecinde Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Ergenlik dönemi öncesi genellikle başarılı olunan çocuk disiplini, kendi içinde birçok dikkat edilmesi gereken kural barındırıyor. Özellikle anne ve babanın aynı uyum içinde çocuğuna yaklaşması çocuğa disiplin nasıl verilir diyenlere nokta atışı önerilerden biridir.

Bir konu karşısında annesinden hayır yanıtı alan ve babasından evet yanıtını alan çocuk kendi çıkarı doğrultusunda hareket edecek ve babasına yakın olacaktır. Bu durum çocuğun disiplinden ziyade çıkarları için gerektiğinde her şeyin yapılması gerektiğine inanmasına neden olur.

Koyulan kuralların nedenini bilmek çoğu zaman uyum sürecinin de hızlanmasını sağlıyor. Yapılması istenen bir şeyin sebep sonuç ilişkisini çocuğun anlayabilmesi uygulamanın kolaylaşmasını sağlar. Bu nedenle ebeveynlerin açıklayıcı bir tutumda olmaları ve gerektiğinde en ufak kuralların bile açıklamasında bulunmaları gerekiyor.

Disiplinin Çocuklara Zararı Var mıdır?

Kararında bir disiplin kuralları her çocuğun başarılı bir yetişkin olması için gerekir. Ancak her konuda olduğu gibi çocuğa disiplin nasıl verilir konusunda da abartıya kaçmak olumsuz tepkilere neden olabiliyor. Özellikle çocuk yetiştirmek konusunda gösteriş yapma meraklısı olan ve en başarılı çocuk benimki yarışı içinde olan ebeveynler disiplin vermek istersen daha aykırı çocukların yetişmesine neden olabiliyor.

Başarılı olduğu anlarda takdir etmek, tutarlı anne baba olmak ve sorunlar kadar çözümlere de çocukların dahil edilmesi ve daha pek çok detay disiplinli çocuk yetiştirmek için yeterlidir.

136454

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.