kidologlogo

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), depresyon, anksiyete bozuklukları, alkol ve uyuşturucu kullanım sorunları, evlilik sorunları, yeme bozuklukları ve ağır akıl hastalığı gibi bir dizi sorun için etkili olduğu kanıtlanmış bir psikolojik tedavi şeklidir. Çok sayıda araştırma çalışması, BDT'nin işlevsellik ve yaşam kalitesinde önemli iyileşmelere yol açtığını göstermektedir. Birçok çalışmada, BDT'nin diğer psikolojik terapi veya psikiyatrik ilaçlar kadar veya onlardan daha etkili olduğu gösterilmiştir.

BDT'deki ilerlemelerin hem araştırma hem de klinik uygulama temelinde yapıldığını vurgulamak önemlidir. Gerçekten de BDT, geliştirilen yöntemlerin gerçekten değişim ürettiğine dair bol miktarda bilimsel kanıtın bulunduğu bir yaklaşımdır. Bu açıdan BDT, diğer birçok psikolojik tedavi biçiminden farklıdır.

İlginizi çekebilir: Online Terapinin 7 Faydası: Nedir ve Nasıl Başlanır?Bilişsel Davranışcı Terapinin İlkeleri Nelerdir? 

  1. Psikolojik sorunlar, kısmen hatalı veya yararsız düşünme biçimlerine dayanır.
  2. Psikolojik problemler kısmen öğrenilmiş yararsız davranış kalıplarına dayanır.
  3. Psikolojik sorunları olan kişiler, bunlarla baş etmenin daha iyi yollarını öğrenebilir, böylece semptomlarını hafifletebilir ve yaşamlarında daha etkili hale gelebilirler.

İlginizi çekebilir: Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bilişsel Davranışçı Terapisi genellikle düşünce kalıplarını değiştirme çabalarını içerir. Bu stratejiler şunları içerebilir:  • Sorun yaratan düşüncedeki çarpıklıkları tanımayı ve ardından bunları gerçekliğin ışığında yeniden değerlendirmeyi öğrenmek.
  • Başkalarının davranışlarını ve motivasyonunu daha iyi anlamak.
  • Zor durumlarla başa çıkmak için problem çözme becerilerini kullanma.
  • Kişinin kendi yeteneklerine karşı daha büyük bir güven duygusu geliştirmeyi öğrenmesi.

Bilişsel Davranışçı Terapi genellikle davranış kalıplarını değiştirme çabalarını da içerir. Bu stratejiler şunları içerebilir:  • Korkularından kaçmak yerine onlarla yüzleşmek.
  • Başkalarıyla potansiyel olarak sorunlu etkileşimlere hazırlanmak için rol oynamayı kullanma.
  • Kişinin zihnini sakinleştirmeyi ve vücudunu rahatlatmayı öğrenmesi.

İlginizi çekebilir: Psikoloji Bozukluğu Belirtileri

Tedavilerde bu stratejilerin hepsi kullanılmamaktadır. Bunun yerine, psikolog ve hasta/danışan, soruna ilişkin bir anlayış geliştirmek ve bir tedavi stratejisi geliştirmek için işbirlikçi bir tarzda birlikte çalışırlar.

Bilişsel Davranışçı Terapi, bireylerin kendi terapistleri olmayı öğrenmelerine yardımcı olmaya önem verir. Seans içi alıştırmaların yanı sıra seans dışındaki “ev ödevi” alıştırmaları yoluyla, hastaların/danışanların kendi düşüncelerini, sorunlu duygularını ve davranışlarını değiştirmeyi öğrenebilecekleri baş etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olunur.

Bilişsel Davranışçı Terapistleri, kişinin zorluklarına neyin yol açtığından ziyade, kişinin mevcut yaşamında neler olup bittiğini vurgular. Kişinin geçmişi hakkında belirli bir miktar bilgiye ihtiyaç vardır ancak odak noktası öncelikle yaşamla daha etkili başa çıkma yolları geliştirmek için zamanda ilerlemeye odaklanmaktır.

351684

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.