kidologlogo

Anne Sütünün Miktarı Nasıl Artırılır?

blog-img

Her annenin sütü kendi bebeğine özgüdür ve gebelik sürecinde bebekle beraber oluşmaya başlar. Erken doğan bebeklerin annelerinin sütüyle, zamanında doğmuş olan bebeklerin sütünün içeriği dahi birbirinden farklıdır. Anne sütü böyle dinamik ve tamamen kişiye özel bir besindir. Her anne bilmelidir ki süt artırıcı diye piyasada bulunan her şey tamamen bireysel etki gösterir. Bu ürünler bir kişiye süt artıcı etki yaparken diğerine yapmayabilir çünkü süt artırmak fizyolojiden çok psikoloji ile ilgili bir durumdur. Bunu anlayabilmek için annenin süt salınımının fizyolojisini bilmesi önemlidir.

Emzirme vücudun BEYİN ile yaptığı bir iştir. Emzirme döneminde beyne emzireceğim iletisi göndeririz ve prolaktin-oksitosin hormonlarının salınımını sağlarız, Bu hormonlar süt oluşumundan ve süt salınımından sorumludur. Prolaktin ile süt oluşur ve oksitosin ile süt memelerden emmeye hazır hale gelir.

 

BU HORMONLARIN BEYİNDEN SALINIMINI SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ ETKEN İSE BEBEĞİN EMMESİDİR. ANNENİN BEBEĞİNE DOKUNMASI, BEBEĞİNİ GÖRMESİ VEYA SADECE ONA AİT BİR EŞYAYI KOKLAMASI DAHİ OKSİTOSİNİ YANİ SÜT SALINIMINI UYARIR.

Bu hormonların salınımı süt artırmak için yeterlidir. Bu sebeple bebeğini sık sık ve etkin emziren annelerin sütü zamanla bebeğin ihtiyacına göre artacaktır. Bebek emmiyorsa veya meme reddi varsa; anneler emzirerek süt artırma yöntemini, sağım yapma yöntemi şeklinde uygulamalıdırlar. Gün içinde ve gece süt gelmiyorsa dahi sağım yapılmalıdır. Bebekle TEN TENE TEMAS yapmak, bebeği sık sık emzirmek, emmiyorsa sağım yapmak, bol su içip dengeli ve yeterli beslenmek süt artırmak için her annede işe yarayan güvenilir tek yöntemdir. 

 

Annenin hasta, stresli ve yorgun olduğu zamanlarda süt geçici olarak azalabilir. Bu dönemlerde uyku düzenine dikkat edilmeli ve destek alınmalıdır. Sütün azalmaması ve emzirmenin devamlılığı için; doğru zamanda, doğru teknik ve tutuşla, doğru ruh haliyle emzirmek her anne için yeterli bir yöntemdir.

Anne Sütü Nasıl Artırılır ?

Sevgiler. 

Ebe Büşra Celep

Paylaş

Nerede Olursanız Olun Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun