kidologlogo

Anne Sütü Yetersiz İse Ne Yapılmalıdır 

Bazı zamanlar, anne sütü bebeğin ihtiyacını karşılayacak kadar yeterli değildir. Bu yüzden bebeğin iyi beslenememesi, gelişiminin yavaşlaması gibi sorunlar yaşanabilir. Böyle durumlarda anne sütünü artırmak için pek çok yöntem vardır. 

Anne sütünü artırmak için öncelikle bebeği, süt olmasa bile sık sık emzirmek gerekir. Emzirmenin sık olması sütün çoğalmasını sağlar. Bebeği emzirme pozisyonu da çok önemlidir. Bebeğin rahat şekilde emmesi gerekir. Eğer anne, emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanıyorsa, bu haplar da sütün azalmasına sebep olabilir. Anne, bebeğini beslemek için mamayı fazla sık kullanıyorsa, bu da süt miktarını azaltan nedenler arasındadır. Mamayı olabildiğince azaltıp, emzirmeyi sıklaştırmak doğru olandır. 

İlginizi çekebilir: Emzirme Zorluğu Anne Sütünü Artırmak İçin Beslenme Şekilleri 

Öncelikle günlük yaşamda, sık sık su içmek gerekir. Bol sıvı tüketmek anne sütünü artırır. Bunun yanında günde bir fincan rezene çayı tüketmekte anne sütünü artıran etkenlerden biridir. 

Ayva, elma, incir gibi meyvelerin kompostosunu yaparak gün içinde suyunu tüketmek gerekir. Bu besinler anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Sebzelerden de yeşil yapraklı olanlar, anne sütünü artırır. Sebzeleri direk yemekte, anne sütünü artırır. 

Kuruyemiş olarak badem ve ceviz tüketmek gerekir. Kuruyemişleri yemeden önce su içip, sonra badem ve cevizi yemek gerekir. 

Tüketilen yemeklerin içine biraz kimyon kullanmak faydalı olur. Kimyon anne sütünden bebeğe geçerek, bebeğin gazını almaya yardımcı olur. 

Öğün olarak da, sık sık ana ve ara öğünler halinde beslenmek doğru olur. Günde üç ana öğün haricinde iki ya da üç ara öğün de yemek yemek gerekir. 

İlginizi çekebilir: Sütün Az/Normalden Fazla GelmesiAnne Sütü Neden Önemlidir?

Anne sütü, bebeğin ilk altı ay tüm protein, yağ, demir, su, vitamin gibi tüm ihtiyaçlarını karşılar. İçerisinde her türlü besin değeri mevcuttur. Anne sütünün içerisinde koruyucu maddeler olduğu için bebeği enfeksiyondan korur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre anne sütü ile beslenen bebeklerde ölüm oranı, anne sütü almayan bebeklere oranla 4 - 6 kat daha azdır. Ayrıca anne, bebeğini emzirerek aralarındaki duygusal bağın gelişmesini sağlar. Aynı zamanda emzirmek, annenin psikolojisine iyi gelir. Lohusalık sendromundan korunmasını sağlar. Anneyi meme kanseri, yumurtalık kanseri, anemi gibi ciddi rahatsızlıklardan korur.  Anne Sütünün Yetersiz Olmasının Nedenleri 

Annenin, emzirme döneminde psikolojik açıdan iyi hissetmesi önemlidir. Stresli ve gergin olmaması gerekir. Erken doğumda, anne sütünün yetersiz olmasına neden olur. Aynı zamanda annenin yeterli sıvı almaması, dengeli beslenmemesi de bu nedenler arasındadır. Annenin doğumdan sonra zor da olsa dinlenmeye de vakit ayırması gerekir. Çevresindeki kişilerin yardımıyla, kısmen de olsa uykusunu alması gerekir. 

Bebek doğduktan hemen sonra annenin bebeği emzirmesi gerekir. Geç emzirmekte sütün yetersiz olmasına yol açar.

Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde, anne sütü bebek için yeterli miktarda oluşacaktır. 

674386

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.