kidologlogo

Anksiyete Testi

Anksiyete testi kaygı düzeyinizin normal kabul edilen sınırlar içinde olup olmadığını kontrol eder. Veya uzun vadede daha ciddi sorunlardan kaçınmak için bununla mücadele etmenize yardımcı olacak önlemler almanız gerekip gerekmediğini bu testle kontrol edilir.

Geçici bir duyguysa ve genellikle uçmaktan korkan biri için uçak yolculuğuna çıkmak gibi stresli bir durumla ilişkilendiriliyorsa, büyük yankıları olmayacaktır. Anksiyete testi bununla birlikte, kaygı, onu tetikleyen haklı nedenler olmaksızın tekrarlanıyorsa veya sürekli kaygı yaratan içinde yaşadığımız çevreyse, ciddi sağlık sorunları olabilir.

Bu duygudaki seviyenizin normal olup olmadığını veya bir anksiyete bozukluğunuz olup olmadığını kontrol edin ve bu durumda, uzun vadede daha ciddi sorunlardan kaçınmak için onunla mücadele etmenize yardımcı olacak önlemler almanız gerekir. Anksiyete testi kontrolü için aşağıdaki sorulara kendi kendinizi test edecek şekilde cevaplar verebilirsiniz.

Fiziksel Semptomların Ölçeği

Acı veya endişe hissi var mı? Hareketsiz kalmakta zorluk, huzursuzluk var mı? Bilinen bir hastalığı olmayan artan kalp atış hızı (çarpıntı) var mı? Yorgunluk, özellikle günün sonunda oluşuyor mu?     Uyku bozuklukları; Yavaş uykuya dalma, birkaç kez uyanma veya beklenenden daha erken uyanma şeklinde durumlar oluşuyor mu?          Vücudunuzun belirli bölgelerinde (boyun, sırt, baş vb.) ağrının eşlik edebileceği kas gerginliği hisleri var mı?

Bilişsel Belirti Ölçeği

Konsantrasyon zorluğu, zihinsel blok hissi, olumsuz olayların beklentisi, hafıza eksikliği (bir şeyleri hatırlamada zorluk), hoş olmayan düşünceler veya görüntüler, Karar vermede zorluk gibi durumlar var mı?

Davranışsal Belirtiler Ölçeği

Endişenizi yatıştırmak için sigara içiyor, yemek yiyor veya içiyor musunuz? Belirli durumlardan kaçınma, tekrarlayan hareketler yapma (saçınıza dokunmak, bacak sallamak), normalden daha fazla hareket etme, beceriksiz hareketler (örneğin, bir şeyleri düşürme), rahatsızlığınızı hafifletmek için ağlama gibi durumlar var mı?

Anksiyete Tepki Semptomları

Anksiyete tepkilerinin veya semptomlarının (endişeler, güvensizlik, korku, çarpıntı, kalp atışı, durumlardan kaçınma vb.) sıklığını veya yoğunluğunu ölçersek, kaygı düzeyinizi ölçebiliriz.

Kaygıyı ölçmek veya değerlendirmek için profesörler tarafından geliştirilen Durumlar ve Kaygı Tepkileri Envanteri hazırlanmıştır. 15-16 yaş arası herhangi bir bireyin kaygı düzeyini ölçmeye izin veren psikolojik bir testtir (çocuklar ve ergenler için başka versiyonları da vardır).

Anksiyete testi ile genel kaygı düzeyini (genel kaygı kişilik özelliği) ve üç tepki sistemini ayrı ayrı değerlendirir. Ayrıca dört spesifik kaygı özelliğini veya durumsal alanı da değerlendirir: değerlendirme durumlarında kaygı, sosyal veya kişilerarası durumlarda kaygı, fobik durumlarda kaygı ve günlük yaşam durumlarında kaygı şeklinde özellikler incelenir.

Bu test, gruplar arasında ayrım yapmak için büyük bir kapasiteye sahiptir, çünkü puanlarına göre bozukluğu olan ve bozukluğu olmayan kişiler arasında ayrım yapılmasına olanak tanır. Bu, psikofizyolojik bozukluklar (hipertansiyon, aritmiler vb. gibi kardiyovasküler bozukluklar vb.) veya anksiyete bozukluklarının teşhisinde kullanılabilir.

Bir psikolog desteği almak için tıklayın.

389504

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.