kidologlogo

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nedir?

Belirli zamanlarda huzursuzluk yaşamak hayatın normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle yoğun, aşırı ve kalıcı korku yanında ve gündelik durumlara karşı huzursuzluk yaşarlar. Peki, ama pek çok insana yaşamı zehir eden anksiyete bozukluğu belirtileri nedir?

Anksiyete bozuklukları genellikle ani yoğun endişe ataklarını ve dakikalar içinde doruğa ulaşan korku veya terör duygularını (panik ataklar) içerir. Bu korku ve panik duyguları günlük aktivitelere tesir eder. Kontrol edilmesi zordur, gerçek tehlikeyle orantısızdır ve uzun süre devam edebilir. Bu duygulardan kaçınmak için yerlerden veya durumlardan kaçınabilirsiniz. Semptomlar çocuklukta veya ergenlikte başlayabilir ve yetişkinliğe kadar devam edebilir.

Anksiyete Bozukluğu Türleri

Anksiyete bozukluklarına örnek olarak yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi), spesifik fobiler ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu verilebilir. Birkaç anksiyete bozukluğunuz birlikte olabilir. Bazen kaygı, tedavi gerektiren tıbbi bir durumdan kaynaklanır. Ne tür bir kaygınız olursa olsun, tedavi sorunun ortadan kalkmasında yardımcı olabilir.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

 • Endişeli veya gergin hissetmek,
 • Yaklaşan tehlike, panik veya ölüm hissi,
 • Hızlı bir kalp atış hızına sahip olmak,
 • Hızlı solunum (hiperventilasyon),
 • Terlemede artış,
 • Titreme ve zayıf veya yorgun hissetme,
 • Mevcut endişeler dışında herhangi bir şey hakkında konsantreolma veya düşünme zorluğu,
 • Uyku düzensizliği,
 • Gastrointestinal sorunların varlığı,
 • Korkuyu kontrol etmek zordur.

Anksiyete Bozukluklarının Farklı Türleri Vardır

Agorafobik anksiyete bozukluğu nedir? Bu, korktuğunuz ve sizi panikleyebilecek yerlerden veya durumlardan kaçındığınız ve kapana kısılmış, çaresiz veya utanmış hissettiğiniz bir tür kaygı bozukluğudur.

Hastalıkla İlişkili anksiyete bozukluğu nedir? Doğrudan sağlık sorunlarıyla ilişkili şiddetli anksiyete veya panik atak belirtilerini içerir.

Yaygın anksiyete bozukluğu nedir? Bir şeyler veya olaylar hakkında sürekli ve aşırı endişeleri ve endişeleri içerir - hatta günlük, rutin problemler. Korku, gerçek durumla orantısızdır, kontrol edilmesi zordur ve fiziksel sağlığınızı etkiler. Genellikle diğer anksiyete bozuklukları veya depresyon ile ilişkilidir.

Panik bozukluğu olarak adlandırılan anksiyete bozukluğu nedir? Ani yoğun endişe dönemlerini ve dakikalar içinde doruğa çıkan korku veya terör duygularını (panik ataklar) içerir. Bir olumsuz haber gelecek duygusu hakimdir. Nefes darlığı hatta boğulma hissi, göğüs ağrısı veya hızlı, çırpınan veya çarpan bir kalp hissi olabilir. Bu panik ataklar, tekrarlama korkusunu artırabilir veya meydana geldikleri durumlardan kaçınabilir.

Panik Atakları Önleme Yolları

Birinin anksiyete bozukluğu geliştirmesine neyin neden olacağını kesin olarak tahmin etmek imkânsızdır. Ancak endişeleriniz varsa, belirtilerinizin etkilerini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır:

 • Erken yardım alın. Anksiyete, diğer birçok zihinsel bozukluk gibi, beklerseniz tedavi etmek daha zordur.
 • Aktif kalmak. Keyif aldığınız ve kendinizi rahat hissettiren aktivitelere katılın. Endişelerinizi hafifletebilecek sosyal etkileşimin ve şefkatli ilişkilerin tadını çıkarın.
 • Alkol veya uyuşturucudan uzak durun. Bu maddelerden herhangi birine bağımlıysanız, sigarayı bırakmak sizi rahatsız ediyor olabilir. Sigarayı kendi başınıza bırakamıyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin veya size yardımcı olacak bir destek grubu bulun.
Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

602623

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.